سر خط نوشته

بررسی عوامل اختلافات زناشوئی در بین همسران جوان

پژوهش کارشناسی رشته روانشناسی عمومی
چکیده
تحقیق حاضر تحت عنوان بررسی عواملی که باعث اختلافات در زندگی زناشوئی در بین تعدادی از همسران جوان شهرستان بناب انجام گرفته است.
همانطور که همه ما می دانیم ازدواج یک امر پاک و مقدس و سنت پیامبر اکرم می باشد و یکی از مهمترین و حساسترین مرحله ی زندگی هر فرد تلقی می شود که اگر با شناخت و آگاهی قبلی صورت نگیرد می تواند عواقب جبران ناپذیری بدنبال داشته باشد و هر فرد در این ازدواج ناموفق به گونه ای آسیب می بیند از جمله این عوارض خطرناک طلاق٬ سرشکستگی ٬ آوارگی و بدگمانی و سایر اختلافات شخصیتی میی باشد که همگی بر اثر نداشتن آگاهی از طرف مقابل می باشد که نتیجه ای جز حسرت و پشیمانی نخواهد داشت.
این تحقیق در جستجوی این امر بوده است که سه دلیل از دلایل بیشماری که منجر به از هم پاشیدگی زندگی همسران جوان می شود را مورد بررسی قرار دهد و نحوه ی برخورد چگونگی حل این مشکلات را بیان می کند.

کاربست
دست توانای آفریدگار برای بقای نسل و تداوم آن از طریق رغبت افراد به ازدواج اقدام کرده و حاصل روابط صمیمانه بین زن و شوهر را وجود و پیدایش نسل قرار داده است.
از مراحل بلوغ و جوانی این اندیشه بر انسان غالب می شود که زندگی هیچکدام از پسر و دختر به تنهائی کامل نیست و حتی این مسئله مطرح است که آنان به تنهائی دارای نقص و مواجه با کمبودند تنها در سایه ی ازدواج و تشکیل خانواده بخصوص داشتن نسل کامل می شود و ازدواج تلاش است برای وصول به این مقصد.
چه بسیار ازدواج ها که به شکست منجر می شود تنها از آن جهت که در آن هدفی و مقصدی الهی نیست پسر و دختر بخاطر دستیابی به مال و ثروت٬ زیبائی و جمال ٬ مرتبت و مقام تن به ازدواج با هم می دهند و پس از چند صباحی چشمها باز و هوسها فرونشانده شده اند در می یابند که در این هدف مایوس و نومید شده اند.
در این تحقیق تلاش شده است تا عواملی از مشکلات زندگی زناشوئی بویژه در همسران جوان بررسی شود تا کسانی که با اینگونه افراد سرو کار دارند نحوه ی برخورد صحیح با آنها را یاد بگیرند و به عبارتی بهتر بتوانند این همسران را درک کنند و خود همسران جوان نیز بیاموزند که هدف از ازدواج و زندگی در کنار هم بودن چیست و بتوانند بر مشکلات خود براحتی فایق آیند.

مقدمه :
زندگی٬ زوجین در آغاز غالباً توام با صفا و آرامش فراغ است این امر بدان خاطر است که روزهای اول زندگی آن دو مسائل و جنبه هائی دارند که می توانند در سایه آنها یکدیگر را اقناع کرده و همدیگر را راضی نگه دارند .
اما بعدها و بتدریج آنان فرصت و موجبی پیدا می کنند که به حسابگری بپردازند یکدیگر ونیز برنامه زندگی هم را به محاکمه و داوری بکشانند و در این محاسبه و حسابگری است که خود را مغبون یافته و با حیله ها و با روشهائی درگیری را آغاز می کنند .
اما درباره اینکه علت یا علل درگیری ها چه می تواند باشد پاسخ این است که دهها علت و انگیزه در این زمینه میتواند دست اندرکار باشد که از آن جمله آنها شامل : ندانم کاریها در ازدواج ٬ توقعات بی حساب و خارج از حد زن و شوهر نسبت به هم دیگر است ٬ بد گمانی ها و سو ظن ها ٬ عدم تحمل اخلاقی و نداشتن تفاهم انگیزه ها و علل مادی ٬ تمایل و یا اقدام به ازدواج جدید و ….
زن و شوهر به علت ملاحظات و رودبایستی ها در آغاز زندگی و هم بعلت حیای افراطی و علاقه به اینکه زندگی را بر هم نزنند و ارکان آن را متلاشی نسازند عیوب یکدیگر را نادیده گرفته و با هم میسازند ٬ ذوق سلیقه های شخصی ٬ طرز فکرها ٬ برداشتهای خود را از امور مخفی نگه می دارند .
ولی این امر همه گاه به این صورت باقی نمانده و بالاخره روزی آشکار خواهد شد ما در این تحقیق از بین دلایل و مسائلی که منجر به از هم پاشیدگی خانواده ها می شود به سه مورد که در بالا ذکر شده پرداخته و آنها را به طرز درستی بررسی می کنیم عواملی که هر کدام از آنها به تنهائی و با تعدادی از آنها در کنار همدیگر دست در دست هم می دهند و باعث نابودی بنیان زندگی هائی می شوند که در آن زمانی هریک از طرفین با عشق و محبت ناگفتنی و با تمام وجود زندگی را کاشته و حال این عوامل دلیلی بر جدائی و تنفر زن و شوهر از یکدیگر می شود .

فهرست مطالب
فصل اول : طرح تحقیق
۱٫مقدمه ۲
۲٫بیان مسئله ۳
۳٫اهمیت و ضرورت مسئله ۴
۴٫اهداف ۵
۵٫سئوالات ۷
۶٫فرضیه ها ۷
۷٫مفاهیم ۷
۸٫متغیرها ۸
فصل دوم: پیشینه تحقیق
۱٫مبانی نظری ۱۰
۲٫مبانی تجربی ۱۴
۳٫نقد و بررسی ۱۶
فصل سوم: روش شناسی
۱٫روش تحقیق ۲۱
۲٫جامعه آماری ۲۱
۳٫نمونه آماری ۲۱
۴٫ابزارها ۲۲
۵٫روائی و پایائی ۲۲
۶٫روش آماری ۲۲
۷٫آزمون فرضیه ها ۲۲
فصل چهارم: تجزیه و تحلیل یافته ها
تحلیل داده های اصلی ۲۴
فصل پنجم: نتیجه گیری
۱٫بحث ۶۵
۲٫محدودیت ها ۷۱
۳٫پیشنهادها ۷۲
منابع ۷۳
پرسشنامه ۷۴

فایل ورد (Word) و قابل ویرایش می باشد.

12000 تومان – خرید
بعد از پرداخت توسط کلیه کارتهای عضو شتاب لینک دانلود دریافت کرده وفایل قابل دانلود می باشد.

یک نظر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*